Svetovni dan spanja
Svetovni dan spanja je odlična priložnost za javno predstavitev prizadevanj, ki združujejo informiranje, ozaveščanje, izobraževanje in vključevanje skupnosti o spanju. Prizadevamo si za zmanjšanje neenakosti in zagotavljanje enakih pravic do zdravega spanja za vse. Zato smo tudi letos na NIJZ povezali partnerje in pripravili skupno izjavo, ki temelji na znanstveno utemeljenih mednarodnih usmeritvah in poudarkih ter podpori domačih strokovnjakov tega področja in sodelujočih ministrstev.
Zdravo spanje je bistvenega pomena za telesno in duševno zdravje ter socialno blaginjo, vendar v svetu in predvsem v državah v razvoju nacionalne agende redko obravnavajo zdravje spanja z javnozdravstvenega vidika. Spanje mora biti spodbujano kot bistveni steber zdravja, enakovreden prehrani in telesni dejavnosti. Da bi izboljšali zdravje tega področja je nujna osredotočenost na raziskovanje, ozaveščanje in izobraževanje ter usmerjene politike javnega zdravja. Potrebna so prizadevanja za zagotovitev pravičnosti in vključenosti za vse ljudi, zlasti tistih, ki so najbolj socialno in ekonomsko ranljivi ter zgodovinsko izključeni (Lim et all, 2023).
Na NIJZ spanje prepoznavamo kot enega od temeljnih gradnikov zdravja, ki ga umeščamo v dnevno gibalno vedenje kot enakovreden del poleg telesne dejavnosti in sedečega življenjskega sloga. Naša prizadevanja tečejo v smeri raziskovanja, promocije in ozaveščanja o pomembnosti tega področja. Kazalci spanja so generalno gledano slabi v vseh pregledanih starostnih skupinah prebivalstva, med njimi pa najbolj zaskrbljujoče izstopajo podatki o otrocih in mladostnikih. Zadnja raziskava, ki vključuje področje spanja, je raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju 2022 (HBSC, Jeriček Klanšček idr., 2023). Ta kaže, da le nekaj več kot tretjina (38,7 %) 11- in 13-letnikov in približno petina (19,3 %) 15- in 17-letnikov med šolskimi dnevi spi v skladu s priporočili. Primerjava s preteklimi raziskavami pri porazdelitvi po spolu kaže, da več fantov kot deklet spi v skladu s priporočili ter da se znižuje delež deklet, ki spijo skladno s priporočili vseh starosti. Pri porazdelitvi po starosti ugotavljamo, da delež mladostnikov, ki spijo skladno s priporočili, s starostjo pada.
»Zato so tovrstne obeležitve, ki združujejo strokovnjake področja, dragocene, saj smo v preteklih letih tudi z njimi k razmisleku in spremembam življenjskega sloga spodbudili tako strokovno kot širšo slovensko javnost«, je povedala Brigita Zupančič-Tisovec.
Več si lahko preberete na: https://nijz.si/zivljenjski-slog/spanje/